Gdzie wyjechać z dzieckiem za granice – kierunki wakacyjne

By globurwisy No comments

Już troszkę na temat tego gdzie wyjechać z dzieckiem na wakacje już było, jednak dziś skupimy się konkretnie na kierunkach tychże wyjazdów. To ważna kwestia, jeśli spędzamy urlop z dzieckiem, a wybór kraju docelowego jest tu kluczowy.

Rodzinne wakacje to sposób na spędzanie wspólnie czasu. Liczy się pogoda, warunki przyrodnicze (plaża) oraz bliskość infrastruktury. Może i na bezludziu jest ciszej i spokojniej, jednak z małym dzieckiem lepiej być bliżej sklepów i przede wszystkim bliżej pomocy medycznej.

Gdzie wyjechać na wakacje z dzieckiem za granicę
Gdzie wyjechać na wakacje z dzieckiem za granicę

Tak jak pisaliśmy, ważna jest kwestia długości samej podróży, bo o ile maluch w teorii wszystko wytrzyma, to jednak wielogodzinny lot z niemowlakiem to nie zbyt mądry wybór. Tyle jest krajów w Europie, ciepłych i przyjaznych rodzinom, że pierwsze wakacje warto spędzić na naszym kontynencie. Te maksymalnie 3 godziny lotu, wystarczą by przenieść się w zupełnie inne, typowo wypoczynkowe miejsce.

Kolejna kwestia to odległość naszego noclegu od lotniska. To nie sztuka wylądować po 2-3 godzinach w obcym kraju, by potem kolejne trzy tłuc się do wybranego hotelu. Nocleg i jego umiejscowienie, trzeba sprawdzić jeszcze przed rezerwacją naszych wakacji.

Miejsca na wakacje z dzieckiem godne polecenia

O dwóch z nich już pisaliśmy w osobnych artykułach – Hiszpania i Chorwacja, więc nie będziemy się powtarzać.

Włochy
Z kierunków godnych polecenia na wakacje z dziećmi są zdecydowanie Włochy. Naród włoski lubi dzieci i lubi turystów. wszędzie, nawet w najmniejszym miasteczku są przygotowane lace zabaw dla najmłodszych. W wielu restauracjach, nie dość że nikt nas nie wyprosi z dziećmi, to jeszcze będzie przygotowany specjalny kącik dla nich.

Włochy - idealny kierunek na rodzinne wakacje
Włochy – idealny kierunek na rodzinne wakacje

Włochy to bastion turystyczny, z tego też powodu baza noclegowa i gastronomiczna jest rozbudowana do granic. Można wybierać do upadłego, by znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie i swojej rodziny. Mało tego zazwyczaj wykupując konkretny nocleg, mamy od razu wyznaczone miejsce na plaży. O jedzeniu nie ma co pisać, bo Włochy to raj dla dzieci – makaron i pizza.

Warto wiedzieć też że Włosi to mistrzowie animacji, w tym oczywiście dla najmłodszych. Warto więc zastanowić się nad wyborem obiektu hotelowego, bo właśnie tam są zazwyczaj zapewniane zajęcia animacyjne wieczorami oraz mini kluby. Do tego znakomite strefy basenowe, ze zjeżdżalniami oraz pobliskie parki rozrywki robią robotę. Z regionów wartych odwiedzenia jest na pewno Adriatyk, Kalabria oraz obie włoskie wyspy – Sardynia i Sycylia.

Bułgaria
To kolejny złoty strzał dla rodzin z dziećmi. Główną zaleta Bułgarii jest jej bliskość od Polski = krótki lot oraz niewygórowane ceny. Te ostatnie mają znaczenie przy wieloosobowych rodzinach oraz podczas podróżowania z nieco starszymi latoroślami, których zachcianki potrafią zdrenować każdy portfel.

Kolejna kwestia to łagodny klimat ze słoneczną pogodą, która dopisuje przez cały sezon wakacyjny w Bułgarii. Plaże są tu piaszczyste i szerokie, i nie brakuje na nich wszelkich atrakcji i sportów wodnych. Do tego warto wiedzieć, że kuchnia bułgarska jest smaczna, a bogata historia pozwala na zwiedzanie tego kraju w chwilach przesycenia się plażowaniem. Polecamy Warnę, Złote Piaski, Primorsko oraz Słoneczny Brzeg.

Grecja
Kolejny pewnik. Wakacje rodzinne w Grecji są zawsze udane. Tym bardziej, że można tu przylecieć jedynie na dowód osobisty. Jest stosunkowo blisko, a pogoda jest gwarantowana już od połowy maja do końca października. Jeśli ktoś nie lubi tłumów i upałów, może polecieć do Grecji w czerwcu lub wrześniu.

Na dzieci czekają tu podobnie, jak we Włoszech ośrodki które gwarantują specjalne zajęcia dla maluchów, place zabaw oraz wodne parki. Potrawy kuchni greckiej sprawdzają się w przypadku dzieci, a pobliskie zabytki można przy okazji pokazać nieco starszym latoroślom. Będzie to dla nich lekcja historii na żywo. W Grecji szczególnie przyjazne wakacjom z dziećmi zdają się być – Kreta, Rodos, Kos oraz Riwiera Olimpijska.

Turcja
Tak to nie jest stricte Europa, jedynie po części. Jednak turecka infrastruktura turystyczna zasługuje na osobną uwagę. Lot do Turcji nie trwa długo, bo około 3 godzin. W tym czasie przemieszczamy się do kraju, który może poszczycić się znakomita pogodą i jeszcze lepszymi warunkami noclegowymi. Ośrodki wypoczynkowe w Turcji to prawdziwe mini miasteczka, z których można prawie nie wychodzić na zewnątrz.

Baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi, pola do mini golfa oraz opcje all inclusive są wprost stworzone na rodzinne wakacje. Prawie każdy obiekt oferuje miejsce na plaży, a popołudniami organizowane są animacje dla dużych i małych. Oczywiście w Turcji nie brakuje również ciekawych i zabytkowych miejsc, jednak można świetnie spędzić czas, bez dodatkowych wycieczek. Na urlop są tu polecane miejsca takie jak Side, Belek oraz Alanya.