Pierwsze wakacje z dzieckiem za granicą – mini poradnik

By globurwisy No comments

Pierwsze wakacje z dzieckiem za granicą, zawsze wzbudzają emocje. Przynajmniej u rodziców małej latorośli. Czasem trudno im podjąć taka decyzje o spędzeniu urlopu poza Polską. Obaw jest mnóstwo, ale najczęściej chodzi o to jak maluch zniesie długa podróż, czy się zaklimatyzuje, co będzie jadł, no i przede wszystkim jak wygląda opieka medyczna poza naszym krajem.

Na wszystkie te pytania i obawy postaram się krótko odpowiedzieć. W końcu podróżowanie to najlepsza forma poznawania świata, więc szkoda by było pozbawiać tego małego człowieka.

Pierwsze wakacje z dzieckiem i jak się do nich przygotować
Pierwsze wakacje z dzieckiem i jak się do nich przygotować

Jakie kierunki wybrać na wakacje z dzieckiem?

Pierwszą ważną kwestią jest wybór kierunku, do którego chcemy się udać. Lepiej żeby nie był on oddalony o tysiące kilometrów, bo jeszcze nie wiadomo jak nasze dziecko zareaguje na podróż. Warto postawić na coś w miarę bliskiego, tak by w razie jakiś nieprzewidzianych komplikacji, móc szybko wrócić do kraju. Zatem jeśli wybierzemy podróż autem, to najlepiej udać się na wypad gdzieś do naszych sąsiadów – np. do Tropical Island pod Berlinem czy na przykład na weekend do Wiednia albo Pragi. Wówczas już po tak stosunkowo krótkiej jeździe będziemy w stanie określić czy z maluchem jesteśmy w stanie dojechać np. do Chorwacji. Jeśli chodzi o samolot, to tez warto na pierwszy ogień wybrać jakąś grecką wyspę czy inną Hiszpanię, tak by lot nie trwał kilku godzin.

A jak przygotować się do lotu z dzieckiem:

Kiedy wyjechać na pierwsze wakacje z dzieckiem?

Drugi ważny punkt to termin w którym zamierzamy wyjechać – nie polecam samego środka lata, gdyż wtedy w krajach basenu Morza Śródziemnego panują prawdziwe piekielne upały. Małe dzieci nie koniecznie dobrze się czuja w takich warunkach i za pewne nikt nie będzie chciał wychodzić z klimatyzowanego pomieszczenia, przez większą część dnia. Najlepiej wybrać się jeszcze przed sezonem – w maju lub czerwcu, kiedy już jest ciepło, ale bez przesady. Dobrym czasem na wakacje z dzieckiem jest także wrzesień, a w niektórych ciepłych krajach nawet październik.

Gdzie wyjechać na wakacje z dziećmi?

Miejsce docelowe naszych pierwszych wakacji z dzieckiem jest równie ważne. Jeśli lecimy samolotem, to dobrze by było by po wylądowaniu dojazd do miejscowości nie trwał zbyt długo, bo to dodatkowo męczy maluchy. Warto sprawdzić odległość od plaży z naszej noclegowni. Nic tak rodziców nie umęczy jak godzinny spacerek na plażę, z wózkiem. Pod górę. Trzeba też stawiać na miejsca, gdzie nie będzie problemu z zakupami czy podstawowymi usługami. Czasy kompletnych pustelni wakacyjnych, jak na razie minęły. Jeśli mamy większe latorośle, to dobrze by było w by w danej miejscówce były jakieś atrakcje, oprócz samej plaży. Czasem wystarczy mały park rozrywki, miejscowe akwarium, aquapark czy nawet fajny plac zabaw.

Jak się przygotować do pierwszych wakacji z dzieckiem zagranicą?
Jak się przygotować do pierwszych wakacji z dzieckiem zagranicą?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając wakacje z dzieckiem?

Dla rodziców podróżujących z dzieckiem i to po raz pierwszy za granicę, ważne są też warunki w których będą rezydować. Czas przeciekającego namiotu i toalet na zewnątrz, też już minął. Ważne żeby było czysto, schludnie i z możliwością przygotowania posiłków dla dzieci, które jeszcze na przykład piją mleko modyfikowane. W końcu nie chcemy, by nasz szkrab raczkował po podłodze pełnej robali.

I tak na koniec – nie warto pakować do bagaży połowy domu. Naprawdę praktycznie wszędzie na świecie jest już dostęp do pieluch czy mokrych chusteczek. A na pewno w Europie. Podróżna apteczka na pewno może się przydać, ale wszędzie jest obecnie opieka medyczna, która nie odbiega od tej, którą znamy z naszego kraju.